Rozgrzewka

Chlebek na zakwasie

Także udzieliła mi się moda na pieczenie chleba na kwarantannie. Różnica między „kupnym” chlebem, a tym wypiekanym w domowych warunkach jest diametralna, więc nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić do przygotowania domowego chlebka. Nie jest to naprawdę skomplikowane i nie potrzeba specjalnych maszynek, wystarczy piekarnik, trochę czasu i cierpliwości.

IMG_20200610_184536895

Składniki:

  • 400 g zakwasu żytniego
  • 500 g mąki chlebowej (akurat w tym przepisie wykorzystałam żytnią)
  • 25 g drożdży
  • sól

 

Przygotowanie:

Uwaga- Zakwas do wypieku chleba powinien mieć temperaturę pokojową!

  1. Na 15 minut przed połączeniem mąki z zakwasem rozpuszczamy drożdże w 30 ml letniej wody z niewielkim dodatkiem cukru.
  2. Przygotowujemy solankę- w 30 ml wody rozpuszczamy od 8-12 g soli
  3. Do dużej misy wsypujemy mąkę, wlewamy zakwas, solankę oraz rozpuszczone drożdże. Łączymy składniki, następnie ugniatamy ciasto dłońmi (można rozciągać ciasto rękami i składać „na kanapkę”) przez około 10 minut. Pozostawiamy ciasto przykryte płótnem na 15-20 minut
  4. Po wstępnym rozroście ciasto wkładamy do foremki do pieczenia wysmarowanej olejem, przykrywamy płótnem i czekamy na dalszy wzrost ciasta. Jest to tzw. „garowanie ciasta”
  5. Kiedy ciasto zwiększy objętość nadszedł czas na pieczenie. Piekarnik ustawiamy na 220°C, kiedy już osiągnie temperaturę wstawiamy chleb. W tej temperaturze trzymamy ciasto ok. 15 minut. Po tym czasie zmniejszamy temp. do 200 °C (dla chleba pszennego/orkiszowego) lub 180°C dla chleba żytniego razowego. Chleby pszenne i orkiszowe pieczemy od 43 do 48 minut, zaś żytnie od 48 do 53 minut. Po upieczeniu przykrywam formę do pieczenia pokrywką.

IMG_20200610_184406419

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s