Dietetyka

Rozszerzanie diety niemowlaka-upgrade

Feeding of  childTemat wraca jak bumerang, u mnie znowu powtórka z rozrywki. Na temat rozszerzania diety niemowlaka pisałam w 2016 roku:

https://nuterba.wordpress.com/2016/05/14/rozszerzanie-diety-niemowlaka-obecne-rekomendacje/

Jednak przez ten czas zalecenia mądrych, naukowych głów uległy pewnym modyfikacjom. Na sam początek schemat żywienia niemowląt 2019 ze strony rozszerzaniediety.pl:

Rozszerzanie diety

Zasady rozszerzania diety, różnice w porównaniu do poprzedniego schematu:

  • czas rozszerzania diety- obecne rekomendacje WHO i Amerykańskiej Akademii Pediatrii mówią o tym aby karmić dziecko wyłącznie piersią/mm przez 6 miesięcy. Polskie zalecenia mówią o tym, że pierwsze pokarmy mogą być wprowadzane nie wcześniej niż po ukończeniu 17 tż, i nie później niż w 26 tż. Obecnie preferowaną opcją jest rozszerzanie diety po 6 mż.
  • nie ma podanych wielkości porcji- postępujemy według zasady rodzic decyduje co i kiedy będzie dziecko jadło, dziecko czy i ile zje
  • wcześniejsze wprowadzenie mięsa, jaj, produktów mlecznych, ryb do diety- już w 6 miesiącu (w poprzednich zaleceniach w 7-8 miesiącu)
  • Nie ma potrzeby stopniowego zwiększania ilości glutenu w diecie aby zapobiec rozwojowi nietolerancji. Wprowadzamy go tak samo jak pozostałe składniki
  • Mleko krowie może być wprowadzane do diety już od samego początku tj. po 6 mż w niewielkich ilościach ( w starej tabeli po 12 mż)
  • Soki owocowe wg nowych zaleceń mogą być wprowadzone do diety dziecka po 12 mż

Jeśli mogę tu wtrącić swoje 5 groszy- przy pierwszym dziecku byłam rzeczywiście bardziej zasadnicza jeśli chodzi o trzymanie się szablonów i zaleceń, z Różą nie mam już przysłowiowego kija w tyłku pod wieloma względami :). Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie jedzeniem, obserwuje nas kiedy spożywamy posiłek, nie zaszkodzi spróbować z pierwszą łyżeczką już po 4 mż. Dzieciaki fantastycznie pokazują nam gotowość do pewnych czynności więc czemu nie zdać się po prostu na nich? :).

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s