Dietetyka

Dieta na zwiększenie masy ciała

niedowaga

Może się wydawać że to rzadko spotykany widok u dietetyka- osoba która chce przytyć, a jednak Was zaskoczę. Wśród tej grupy pacjentów oczywiście zdarzają się mężczyźni, którzy chcą nabrać masy ciała, ale w przychodni, w której przyjmuję to młode dziewczyny stanowią zdecydowaną większość osób borykających się z niedowagą.

Na wstępie zaznaczę, że plan żywieniowy to jedna sprawa, ale w pierwszej kolejności niezbędne jest wykonanie badań, aby wykluczyć podłoże chorobowe np. nadczynność tarczycy.  Szczególnie niepokojące są szybkie spadki wagi w niedługim czasie.

Przechodząc już do konkretów- na co przede wszystkim zwrócić uwagę jeśli chcemy nabrać kilogramów?:

1.Kaloryczność diety

W najprostszym z zakładanych scenariuszu, gdzie nie ma podłoża chorobowego niedobór masy ciała wynika  z faktu, że z pożywieniem nie dostarczamy wystarczającej ilości kcal. Tak więc musimy po prostu zwiększyć kaloryczność diety. O ile w przypadku kobiet większa kaloryczność diety jest do „przejedzenia”, o tyle u mężczyzn może być już problematyczne spałaszowanie 3500-4000 kcal pochodzących ze zdrowych produktów spożywczych, bo na takich oczywiście będziemy bazować nie na „fast foodach”. Można się także wesprzeć dobrej jakości produktami spożywczymi dla sportowców, które przy stosunkowo niewielkiej gramaturze mają całkiem sporą wartość kaloryczną i odpowiednie ilości makroskładników. Zapotrzebowanie kaloryczne powinno być wyliczane indywidualnie dla pacjenta.

2.Dobór produktów spożywczych

Oczywiście chcemy bazować na zdrowych produktach spożywczych, tak więc warto wybierać produkty o wysokiej gęstości kalorycznej i odżywczej.

Produkty o które warto wzbogacić codzienną dietę o dużej gęstości kalorycznej:

  1. Orzechy i pestki
  2. Masło orzechowe
  3. Tłuste ryby
  4. Oleje roślinne
  5. Sery żółte
  6. Produkty zbożowe- pieczywo, makarony, kasze
  7. Dżemy, suszone owoce
  8. Mięso i wędliny
  9. Suche nasiona roślin strączkowych

Z drugiej strony należy pamiętać o produktach o dużej wartości odżywczej, czyli takich które wnoszą wiele dobrego (w postaci witamin, minerałów antyoksydantów, błonnika oraz kwasów WKT) do naszego organizmu, tutaj na pierwszym miejscu:

Warzywa i owoce! Następnie: tłuste ryby, orzechy i pestki, oleje roślinne oraz jajka

3. Odpowiedni rozkład makroskładników na dobę

Jeżeli bazujemy na zbilansowanym jadłospisie to białka powinny stanowić ok. 20-25% całkowitego zapotrzebowania energetycznego, węglowodany 50-55%, zaś tłuszcze 25-30%.

4. Częstość posiłków na dobę.

5-6 średniej wielkości posiłków dziennie, spożywanych co 2-3 godziny

5. Aktywność fizyczna

Przyrost masy ciała można uzyskać przez kumulację tkanki tłuszczowej bazując na wysokoprzetworzonych produktach spożywczych przy braku aktywności fizycznej albo rozwój beztłuszczowej masy tłuszczowej poprzez odpowiedni trening i stosowanie planu dietetycznego. Scenariusz nr 2 oczywiście jest bardziej pożądany także w przypadku ektomorfika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s