W obiegowej opinii można spotkać się ze stwierdzeniem, że za moimi problemami z wagą stoi tarczyca (uściślając niedoczynność). Owszem taki stan może utrudniać zrzucenie zbędnych kilogramów, ale nie zmienia to faktu że „byka trzeba chwycić za rogi” i coś z tym zrobić. Na początek znowu szybka powtórka z fizjologii:
Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym za syntezę hormonów T3 i T4 wpływających na metabolizm. Aby owe hormony mogły zostać wytworzone musi być wysłany sygnał z przysadki w postaci innego hormonu tyreotropiny (TSH). Jednym z badań, które warto wykonać przed wizytą u dietetyka jest właśnie badanie poziomu TSH. Nieco problematyczne pozostają zakresy norm laboratoryjnych dla tego hormonu (mogą się różnić w zależności od laboratoriów) ale wynik powinien się mieścić w granicach 0,27-4,2 mU/l. Według niektórych specjalistów wartość 2,5 mU/l powinna być uznawana za górną granicę wartości prawidłowej. Oczywiście należy tutaj także zaznaczyć że normy różnią się w zależności od grupy wiekowej czy stanu fizjologicznego. Ostatnio zapytałam także o tę kwestię swojego endokrynologa bo mnie to nurtowało. Pani doktor ma bardzo życiowe podejście i odpowiedziała mi na ten temat tak jak przypuszczałam, ale zachowam to dla siebie (mogę dać namiary do Pani dr)😊.
Normy laboratoryjne swoją drogą, ale to na co w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę to objawy. W przypadku niedoczynności tarczycy mogą pojawić się następujące symptomy:
- zaparcia
- przybieranie ma wadze
- uczucie zimna
- zmęczenie/senność
- suchość skóry
- spowolniony metabolizm
- zaburzenia miesiączkowania
- problemy z płodnością
- wypadanie włosów
Istotną rzeczą jest diagnostyka, warto zróżnicować czy mamy do czynienia z niedoczynnością (bez tła autoimmunologicznego) czy z chorobą Hashimoto. Zaznaczę że w przypadku kiedy któryś z parametrów będzie alarmujący należy skonsultować się z endokrynologiem. Przydatne badania to na pewno:
- poziom TSH
- FT3 i FT4
- przeciwciała: a-TPO i a-TG (zwłaszcza kiedy w rodzinie w wywiadzie okazuje się że występują choroby o podłożu autoimmunologicznym)
- USG tarczycy
Co może wrócić uwagę na problemy z tarczycą to także inne badania biochemiczne (m.in.poziom enzymów wątrobowych, GGTP) i lipidogram.
Co do samej diety…
Chciałabym dać w tym miejscu gotową, uniwersalną receptę, ale jej nie mam. Każdy z nas jest inny, a co za tym idzie plan żywieniowy musi być dobrany indywidualnie. Pragnę przestrzec przed internetowymi specjalistami. Owszem internet jest przydatnym narzędziem, ale trzeba podchodzić z ostrożnością do niektórych praktyk. Niekoniecznie to co pomogło i było skuteczne u jednej osoby musi się sprawdzić u drugiej.