Dietetyka

Ostra biegunka infekcyjna u dzieci- postępowanie

               Historia dobrze znana rodzicom dzieci (zwłaszcza małych). Spotkania w gronie rówieśników, a w szczególności pobyt dziecka w instytucjach typu żłobek, przedszkole stwarza idealne warunki do przenoszenia wirusów i bakterii. Jestem bardzo zadowolona ze żłobka, w którym przebywa Nasza Pociecha, niestety to już chyba reguła że raz w miesiącu Jagodę złapie potocznie zwana „jelitówka”. Zresztą jest to na pewno zmora niejednego rodzica małego dziecka. Kilka dni temu w naszym domu zapanował istny „Shitgedon” i naprawdę ręce mi w pewnym momencie zaczęły opadać, bo kupa była wszędzie😊. Chcę Wam pokrótce opisać najważniejsze rzeczy na jakie trzeba zwracać uwagę przy rewolucjach żołądkowo- jelitowych u dzieci.

Na początek definicja co to jest ostra biegunka u dzieci (wg książki „ Żywienie dzieci w zdrowiu i chorobie”)

Biegunka– oddawanie co najmniej 3 luźnych stolców w ciągu 12 h lub jednego z domieszką krwi, śluzu lub ropy.

Co zrobić żeby pomóc maluchowi?:

  1. Nawadnianie– przy problemach żołądkowo- jelitowych ważne jest nie tyle jedzenie, co prawidłowe nawadnianie i uzupełnianie płynów. W mądrych książkach akademickich znajdziemy schematy postępowania włącznie z tym żeby ważyć dziecko podczas biegunki i sprawdzać procentowy spadek masy ciała i do tego stosować odpowiednią podaż płynów 😊. Jednak teoria teorią a w praktyce… Polecane są doustne płyny nawadniające (DPN), które w swoim składzie zawierają glukozę oraz elektrolity. Założenie fajnie, ale moje dziecko ich pić nie chce bo po prostu okropnie smakują i (walą chemicznym owocem). Próbowaliśmy już preparatów od dwóch producentów oraz marchwianki z elektrolitami, ale nie da rady. Sama przygotowuje domowy izotonik- woda, miód, sok z cytryny i szczypta soli i to jest ok. Czym jeszcze możemy nawadniać? Woda niegazowana oraz herbatki ziołowe (ja stosuję z koperku zwłaszcza jeśli są bóle brzucha) . Soki oraz napoje słodzone nie nadają się do nawadniania- cukier w nich obecny może potęgować objawy. Mleka też bym nie zalecała do nawadniania przy mocnej biegunce.
  2. Probiotyki– przy biegunkach i po ich ustąpieniu posiłkujemy się zawsze probiotykiem. Jagoda już teraz sama entuzjastycznie mówi „ploblotyk” i idzie ze mną do kuchni aby przygotować roztwór. U nas dobrze sprawdzają się drożdżaki Saccharomyces boulardii. To na co warto zwrócić uwagę to każdy szczep ma określone przesłanki do stosowania przy danej jednostce chorobowej i nie każdy probiotyk będzie skuteczny akurat w przeciwdziałaniu biegunce. Oprócz drożdżaków inne szczepy które są rekomendowane do stosowania przy ostrej biegunce infekcyjnej to m.in. Lactobacillus rhamnosus GG oraz Lactobacillus reuteri DSM 17938
  3. Produkty zapierające- mam wrażenie że moje dziecko samo lepiej wie co mu pomoże przy biegunce niż ja sama i intuicyjnie sięga po właściwe produkty spożywcze. Co się sprawdza? U nas nr 1 to ryż pod różną postacią: a to w rosołku, z jogurtem naturalnym, solo. Z błonnikiem powinno się uważać, ale w przypadku biegunek dobrze sprawdzają się pektyny, które znajdziemy w marchwi czy jabłkach. Spotkałam się z określeniem dieta pektynowa i bardzo mi się to spodobało. Pektyny mają szereg właściwości, które są pomocne w opanowaniu biegunki:

*wiązanie wody, a co za tym idzie poprawa konsystencji stolca

*pochłanianie toksyn

*mają działanie osłaniające błonę śluzową jelit

*działanie antyperystaltyczne (zapobiegające ruchom robaczkowym w jelitach)

*dostarczają potasu

Nie każdy z Was ma pewnie dostęp, ale można się poposiłkować się naparem z czarnych jagód lub czarnymi jagodami. Dzięki wysokiej zawartości garbników napar/owoce neutralizują toksyny oraz hamują ruchy robaczkowe.

Kakao na wodzie/ gorzka czekolada- ma także działanie zapierające, ale niestety u Jagody w czasie rewolucji żołądkowych mija ochota na gorzką czekoladę

Jogurt naturalny/kefir-co prawda przedstawiciele produktów mlecznych, ale są dobrze tolerowane przez moje dziecko. Jako produkty fermentowane mają mniejszą zawartość laktozy oraz zawierają probiotyki.

Powinniśmy wybierać produkty i techniki obróbki zalecane przy diecie łatwo strawnej.

Na koniec załączam bristolską skalę uformowania stolca :). U mnie była to pozycja obowiązkowa na zajęciach z żywienia dzieci. Wszystkim rodzicom życzę kup nr 3 i 4 ze skali dla swoich dzieci.

Bristolska_skala_uformowania_stolca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s