Oferta

Analiza pierwiastkowa włosa

30052481_369693283530547_7112467485419985348_o

Czym jest analiza pierwiastkowa włosa?

Bezinwazyjna metoda pozwalająca określić zawartość pierwiastków (w tym 9 metali ciężkich) w organizmie, na podstawie badania włosa. Na podstawie stosunków pomiędzy poszczególnymi pierwiastkami otrzymują Państwo również informacje o funkcjonowaniu organów i gruczołów, typie metabolicznym, stopniu tolerancji węglowodanów.

Dlaczego pierwiastki są tak istotne?

Nasze ciało zbudowane jest z pierwiastków najprościej rzecz ujmując. Pierwiastki składają się nie tylko na materiał budulcowy, ale bez nich nie mogłyby zachodzić wszelkie procesy metaboliczne (pierwiastki są niezbędną częścią wielu enzymów warunkujących reakcje chemiczne w naszym organizmie).

Pierwiastki możemy podzielić na następujące grupy:

A. Biopierwiastki– pierwiastki konieczne do życia, pełniące w organizmie różne funkcje, do tej grupy zaliczamy: wapń, magnez, siarka, fosfor, sód, potas

B. Inne pierwiastki obojętne– ich rola nie do końca jest poznana lub procesy życiowe mogą się bez nich toczyć- german, lit, bor

C. Pierwiastki toksyczne– wywołują działania niepożądane w organizmie- glin, rtęć, ołów

Czego dowiadujemy z wyniku badania?

W wyniku otrzymujemy następujące informacje:

  1. Stężenie pierwiastków odżywczych w organizmie
  2. Stężenie pierwiastków toksycznych w organizmie (9 pierwiastków arsen, bar, glin, kadm, nikiel, ołów, rtęć, stront, tal)
  3. Proporcje pierwiastków w organizmie

Na podstawie otrzymanych danych można określić:

  • profil metaboliczny
  • aktywność poszczególnych organów i gruczołów
  • stopień obciążenia metalami ciężkimi
  • tendencję do rozwoju schorzeń

Badanie krwi a badanie włosa

Krew stanowi niezastąpione narzędzie diagnostyczne to rzecz bezdyskusyjna. Jednak jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę odnośnie samego badania krwi. Krew jest jedynie nośnikiem substancji (pierwiastki, hormony, składniki odżywcze), zaś finalnym odbiorcą są komórki. W związku z tym nie wiadomo tak naprawdę ile danego związku jest w rzeczywistości przyswajane przez komórkę, a co za tym idzie stężenie we krwi nie zawsze będzie oddawało stężenie w tkance. Krew jest układem bardzo dynamicznym, wiele czynników może wpływać na otrzymany wynik np. pora dnia, wysiłek fizyczny, rodzaj pożywienia, czas pobierania krwi. Włosy jak twór martwy stanowią rampę rozładunkową i wskaźnik tego co działo się w organizmie na przestrzeni 2-3 miesięcy.

Metodologia

Analizę można przeprowadzić na włosach naturalnych pobranych z głowy, klatki piersiowej oraz włosów łonowych. W przypadku włosów farbowanych należy odczekać 1-2 miesiące do momentu pojawienia się odrostów.

Próbki włosów przesyłane są do laboratorium medycznego w Cieszynie, gdzie odbywa się cała analiza. Oznaczenie pierwiastków wykonuje się metodą spektrofotometrii emisji atomowej na aparacie Optima 8000 ICP-OES firmy PerkinElmer.

Źródło:

Materiały firmy Life Line Diag

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s