Dietetyka

Czy istnieje coś takiego jak dieta detox?

detox-1995433_960_720.jpg-paint

Dieta detox jest obecnie bardzo chwytliwa. Osobiście nie lubię używać pojęcia „dieta detox”, gdyż kojarzy mi się to z czymś drastycznym, jak detoks alkoholowy czy narkotykowy. Fakt do naszej ludzkiej maszynerii wraz z pożywieniem dostają się pewne cząsteczki, które niekonieczne są pożądane. Wśród nich należy wymienić: toksyny pleśni, pestycydy, leki, metale ciężkie itp. Czasami „podtruwamy” się celowo jak w przypadku alkoholu:). Organizm nie jest jednak całkowicie bezbronny w tej potyczce i może wytoczyć ciężką artylerię do walki z przeciwnikiem, co zresztą dzieje się tak naprawdę codziennie. Przytoczę tutaj kilka przykładów systemu detoksykacji u człowieka.

Organem będącym swoistym filtrem organizmu jest wątroba. To w niej zachodzą procesy biotransformacji ksenobiotyków (wszelkich substancji obcych). Ciąg zachodzących po sobie reakcji prowadzi ostatecznie do powstania „odpadów” które są wydalane z kałem lub moczem. Wśród mechanizmów biorących udział w neutralizacji niepożądanych związków szczytne miejsce zajmuje cytochrom P450 oraz glutation. Rodzina cytochromów bierze udział w wielu procesach metabolicznych w tym w metabolizmie leków, etanolu czy benzopiernu. Glutation z kolei jest bardzo silnym antyoksydantem i pełni funkcje ochronne względem wątroby. Niestety ulega wyczerpaniu w przypadku gdy biotransformacji podlega bardzo duża ilość toksyn i leków. Przy etanolu warto wspomnieć o enzymach dehydrogenazie alkoholowej oraz dehydrogenazie aldehydu octowego (jest to związek pośredni powstający podczas metabolizmu etanolu).

Podczas reakcji zachodzących w organizmie, w tym podczas unieczynniania ksenobiotyków powstają tzw. reaktywne formy tlenu (RFT), molekuły bardzo reaktywne chemicznie. Wśród nich warto wymienić nadtlenek wodoru, anionorodnik ponadtlenkowy. RFT są bardzo agresywne i uszkadzają białka, kwasy nukleinowe czy lipidy. Tutaj organizm także posiada kilka opcji obrony przed RFT:

a) enzymy: katalaza, peroksydaza glutationowa, dysmutaza ponadtlenkowa

b) witaminy antyoksydacyjne i składniki pożywienia: C, E, A, karotenoidy, flawonoidy

Oczywiście samą dieta możemy bardzo dużo zdziałać jeśli chodzi o wspomaganie oczyszczania organizmu z ubocznych produktów przemiany ksenobiotyków, wspomagając pracę układu moczowego, pokarmowego czy wątroby. Ogólne założenia dietki to unikanie alkoholu, potraw ciężkostrawnych oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Stawiamy za to na dużą ilość warzyw i owoców oraz odpowiednią ilość płynów. Taki sposób żywienia pozwoli odciążyć wątrobę, poprawi trawienie i oczyszczanie jelit. Wśród produktów spożywczych powinny się znaleźć:

  • warzywa i owoce w diecie– bardzo ogólnie powiedziane ale te dwie grupy produktów to skarbnica witamin (w tym witamin antyoksydacyjnych), błonnika regulującego pracę jelit, składników mineralnych oraz antyoksydantów. Na szczególną uwagę zasługują:

żurawina– wysoka zawartość antyoksydantów oraz działanie przeciwbakteryjne. Znana z dobroczynnego działania na układ moczowy

buraczki– nieco niedoceniane warzywo, jednak pozytywnie wpływa na pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Źródło azotanów obniżających ciśnienie krwi. Dobrze oczyszczają również jelita:)

kapustne– brokuły, kalafior, kapusta, brukselka-> mają wiele dobroczynnych substancji zwłaszcza o działaniu antynowotoworym, są również bogate w glutation

cytryny– przysłowiowa szklana wody z sokiem z cytryny to dobry napój na początek dnia. Działanie oczyszczające i moczopędne

jabłka– bogate w pektyny regulujące pracę jelit.

awokado– źródło zdrowych tłuszczy, glutationu oraz karotenoidów

cebula, czosnek– źródło glutationu oraz prebiotyków potrzebnych do prawidłowej pracy jelit

  • kasza jaglana– przedstawicielka grupy zbóż. Działanie alkalizujące, zapobiega gromadzeniu się toksyn w organizmie
  • przyprawy: imbir, kurkuma– silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne
  • zielona herbata– działanie oczyszczające, antyoksydacyjne (dzięki gallusanowi epigallokatechiny)
  • strączkowe– źródło cysteiny składowej glutationu oraz błonnika pokarmowego
  • spirulina- przedstawicielka alg morskich posiada zdolność do chelatacji metali ciężkich oraz regeneracji i ochrony hepatocytów

Jeśli bylibyście zainteresowani jadłospisem oczyszczającym na 7 dni zapraszam po więcej szczegółów na mój fanpage na FB:

https://www.facebook.com/nuterba/

Dwa zdania na samo zakończenie- szanuj swój organizm każdego dnia i dostarczaj mu wartościowego paliwa w postaci pożywienia. Jeśli jesz „śmieciowo” to nawet detoks Ci nie pomoże :).

Reklama

Jedna myśl na temat “Czy istnieje coś takiego jak dieta detox?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s