Dietetyka

Rozszerzanie diety niemowlaka-obecne rekomendacje

Jako że w zeszłym tygodniu udało mi się wyrwać z domu na konferencję poświęconą żywieniu dzieci opiszę w miarę treściwie temat (zwłaszcza z praktycznego punktu widzenia, bo w teorii często wszystko fajnie wygląda). Na szybko wrzucam schemat żywienia dzieci wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, poniżej komentarz co do niektórych punktów:

Zrzut ekranu 2016-05-14 o 10.14.44

Zrzut ekranu 2016-05-14 o 10.13.31

Komentarz:

  1. W  porównaniu do wcześniejszych zaleceń zniknął podział na niemowlaki karmione mm i piersią. Co do liczby posiłków na dobę- dążymy do zmniejszania ilości posiłków  aby ostatecznie utrzymać 5 na dobę. Jednak w 5-6 miesiącu sprawa może się mieć inaczej w przypadku dzieciaków karmionych mm i piersią- u tych pierwszych ze względu na dłuższe uczucie sytości po karmieniu liczba posiłków może być mniejsza. W przypadku karmienia piersią (ja w dalszym ciągu karmię na żądanie praktycznie co 2 h w ciągu dnia) posiłków mlecznych będzie więcej
  2. Nowy schemat jest bardziej elastyczny- nie ma tutaj sztywnych gramówek ile dziecko powinno zjeść-podążamy za indywidualnymi potrzebami malucha i pozwalamy mu na wybór
  3. Nowe wprowadzanie produktów do diety dziecka powinno mieć miejsce między 17 a 26 tygodniem życia. Chodzi tutaj bardziej o oswojenie dziecka z nowymi smakami. Jestem zwolenniczką wprowadzania dziecka w nowe smaki już od 17 tż tak aby na spokojnie obserwować reakcję dziecka na poszczególne owoce i warzywa pod kątem alergii.
  4. Nie wprowadzamy kilku produktów równocześnie- przez pierwsze 2-3 dni jedno warzywo (ja zaczęłam od popularnej marchewki). W pierwszym dniu rozpoczynamy od 3-4 łyżeczek i obserwujemy czy dziecko nie wykazuje objawów alergii, przez 2 kolejne dni pozwalałam dziecku zjeść tyle na ile będzie miało ochotę.
  5. Posiłki uzupełniające najlepiej zacząć od wprowadzenia warzyw-mamy naturalnie wpojoną preferencję smaku słodkiego, więc i dziecku mogą bardziej podejść owoce, a nie będzie chciało jeść warzyw- moja Jagoda na początku chętnie szamała warzywa, ale odkąd jemy owoce już groszek i brokuł puchną w ustach:).
  6. Gluten– czyli najprościej produkty zbożowe najczęściej kaszki manne (pamiętajmy że kaszki ryżowe czy kukurydziane glutenu nie zawierają!) nie ma obecnie sztywnych ram kiedy wprowadzić go do jadłospisu! Zalecenia mówią że powinien być wprowadzony w dowolnym okresie po ukończeniu 4 mż do 12 mż.
  7. Dopajanie-niemowlęta karmione mlekiem matki nie muszą być dopajane do 6 mż! (ja z to ciągle ze strony rodziny słyszałam pytanie czy dopajam Małą:). Aczkolwiek w 5 mż prowadzam wodę i staram się uczyć Młodą picia z kubka niekapka (cudowny widok). Jeśli wybieracie wodę dla dziecka to niech to będzie woda źródlana lub mineralna niskozmineralizowana. Co do soków– jako że mają słodki smak mogą ukierunkować dzieci na późniejsze wybory soku zamiast wody, ale sok nie powinien być uważany za nawadniacz, a raczej z porcję warzyw i owoców! Zalecenia mówią o wprowadzaniu soków nie wcześniej niż w 7 mż i ilość nie powinna przekraczać 150 ml (oczywiście soki powinny być przecierowe nie kartonowe z koncentratu)

Ponieważ sposób wprowadzania produktów może budzić u niektórych mam wątpliwości zamieszczam schemat jak ja wprowadzam nowe rzeczy- generalnie przyjęłam zasadę że jedna nowinka na tydzień ( zaczynam od 3-4 łyżeczek na początek a kolejnego dnia pozwalam jeść Jagodzie ile ma ochotę):

Zrzut ekranu 2016-05-17 o 10.01.02

Zrzut ekranu 2016-05-15 o 09.25.08

 

A oto i Moja Mała w zmaganiu z papu i piciu:

20160422_12540720160511_100300

Jedna myśl na temat “Rozszerzanie diety niemowlaka-obecne rekomendacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s