Metoda bioimpedancji elektrycznej (BIA) przewyższa pod względem dokładności klasyczne pomiary antropometryczne, o których była mowa w poprzednim poście. W tej metodzie opieramy się na analizie składu ciała. Pomiar polega na przesłaniu przez organizm prądu elektrycznego o niskim natężeniu i pomiarze oporu elektrycznego poszczególnych tkanek, który jest różny w zależności od zawartości wody. Tak więc tkanka tłuszczowa zawierająca małą ilość wody i elektrolitów słabo przewodzi prąd, zaś mięśnie wręcz odwrotnie- są dobrymi przewodnikami ze względu na wysoką zawartość wody i elektrolitów.
Jakie informacje uzyskujemy po przeprowadzeniu badania?Wszystko oczywiście zależy od użytego sprzętu- są aparaty dwuelektrodowe wyglądające jak waga łazienkowa (aparat typu noga-noga), mierzące podstawowe parametry, jak i bardziej zaawansowane- czteroelektrodowe, mierzące parametry w każdym segmencie ciała. Do podstawowych parametrów należą:
- masa ciała
- masa tłuszczowa
- masa beztłuszczowa (masa mięśni, tkanki kostnej, wody)
- zapotrzebowanie kaloryczne
- BMI
- wiek metaboliczny
- typ sylwetki
- tłuszcz trzewny
Badanie przy pomocy tej metody ma wiele zalet:
-jest proste, bezinwazyjne i bezbolesne
-w stosunku do pomiarów antropometrycznych pozwala bardziej precyzyjnie określić czy pacjent ma niedowagę, nadwagę czy otyłość
-pozwala monitorować postępy pacjenta w czasie. Pokazuje czy stosowana dieta i aktywność fizyczna przynoszą rezultaty
-analizatory mają zastosowanie w dietetyce klinicznej m.in. w takich dziedzinach jak nefrologia, endokrynologia, kardiologia, ortopedia gdzie na podstawie pomiaru można określić stan zdrowia
Wskazania i przeciwwskazania do badania
Jeżeli nie należy się do wyszczególnionej grupy osób (o czym w dalszej części) badanie jest przeznaczone dla praktycznie każdej dorosłej osoby. Możliwy jest także pomiar składu ciała u dzieci od 5 rż. Szczególnie przydatne jest u osób z nadmierną wagą ciała jak i niedowagą, sportowców czy chorych na cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe.
Przeciwwskazania obejmują następujące grupy osób:
- osoby z wszczepionym defibrylatorem lub rozrusznikiem serca
- osoby z padaczką
- kobiety w tygodniu przed menstruacją i kobiety w ciąży-> ze względu na brak możliwości uzyskania wiarygodnych wyników
Warunki jakie powinien spełnić pacjent zgłaszający się do badania:
- pacjent powinien być na czczo-> badanie powinno się odbywać w godzinach porannych albo 4-6 godzin po posiłku
- 12 h przed pomiarem nie powinien być wykonywany duży wysiłek fizyczny
- 24 h przed pomiarem nie powinny być spożywane napoje na bazie kofeiny oraz alkohol
Wykonanie badania
Najważniejsza rzecz w tej części-> badanie powinno być wykonane na bosych stopach. Problem może pojawić się także u osób starszych, które mają grubą ilość warstwy rogowej naskórka, dlatego też dzień przed badaniem warto zrobić dobry peeling stóp.
2 myśli na temat “Metody oceny stanu odżywienia- metoda bioimpedancji elektrycznej”