Dietetyka

Dieta zgodna z grupą krwi

Tym razem na tapetę biorę dietę, która sprzedawała się bardzo dobrze swojego czasu. Mowa o diecie zgodnej z grupą krwi. Już na samym początku nadmienię, że ten cykl żywieniowy ma dość naciąganą teorię jakoby geny determinujące grupę krwi miały wpływ na to co powinniśmy jeść. Oficjalne wyniki badań kanadyjskich naukowców opublikowane w 2014 roku wykazały, że to sam sposób odżywiania wpływa na poszczególne parametry będące wyznacznikami zdrowia takie jak m.in. BMI, poziom glukozy, ciśnienie krwi, a nie ma to nic wspólnego z grupą krwi [1].

10254067_819903261414873_413305290_n

Założenia diety

Według autora diety Petera D’ Adamo żywność dobra dla jednej grupy osób, innej może szkodzić, na takiej samej zasadzie jak przetoczenie krwi o niezgodności antygenowej, w wyniku czego dochodzi do aglutynacji, czyli zlepiania się krwinek. Podobnie miałby działać składniki żywności- mogą przyczepiać się do powierzchni komórek krwinek zaburzając tym samym procesy metaboliczne. Za właściwości aglutynujące pożywienia odpowiedzialne są specyficzne lektyny znajdujące w danym rodzaju produktów spożywczych. Lektyn nie można wyeliminować z pożywienia, ale można unikać tych, które aglutynują komórki przy danej grupie krwi stąd też dla każdej z 4 grup krwi wyznaczono specjalne zalecenia dietetyczne:

Grupa krwi A

Nazwijmy ją grupą ‚wegetariańską”, gdyż osoby posiadające tę grupę krwi powinny zrezygnować przede wszystkim ze spożywania mięsa oraz nabiału. Zbyt duże ilości pszenicy i produktów jej pochodzenia także nie są wskazane. Wskazane produkty to: warzywa, suche nasiona roślin strączkowych, owoce, pieczywo ryżowe, makaron razowy, kasza gryczana, ryby: dorsz, karp, łosoś, makrela.

Grupa krwi B

Osoby posiadające tę grupę krwi mają wysoką odporność organizmu, stąd też mogą stosować zróżnicowaną dietę, w skład której wchodzą produkty z różnych grup spożywczych. Dobrze tolerowane są zarówno mięso, mleko i nabiał oraz produkty będące źródłem węglowodanów. Ograniczyć w diecie należy takie produkty jak: kukurydza, gryka, produkty pszenne, suche nasiona roślin strączkowych, orzeszki ziemne, wieprzowinę i kurczaka.

Grupa krwi AB

Produkty szkodliwe dla grupy krwi A oraz B najczęściej szkodzą osobom z grupą krwi AB. Produkty przeciwwskazane to: czerwone mięso, nasiona i pestki, kasza gryczana, kukurydza, pszenica. Produkty wskazane: produkty mleczne, tofu, ananas, zielone warzywa, wodorosty.

Grupa krwi 0

„Mięsożercy”- korzystne dla osób posiadających tę grupę krwi jest spożywanie produktów będących źródłem białka zwierzęcego- zwłaszcza czerwonego mięsa i ryb. Ograniczyć z kolei trzeba produkty zbożowe oraz mleko i nabiał.

Komentarz:

Stosowanie tej diety raczej nie powinno wyrządzić większych szkód naszemu organizmowi, aczkolwiek zawsze istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych przy źle zbilansowanej diecie. Osoby na forach na ogół chwalą ten sposób żywienia ze względu na spadek wagi, ale powiedzmy sobie szczerze- dieta nie ma tak naprawdę naukowego uzasadnienia, a wyniki cytowanego badania podważają jej założenia, zaś utrata kilogramów związana jest raczej z wykluczeniem z diety przetworzonych produktów. Zresztą jeśli poczytacie informacje o wpływie poszczególnych produktów spożywczych na metabolizm to niektóre wydają się dziwne i zastanawiające jest skąd autor wpadł na takie koncepcje. Z plusów natomiast dieta oparta na grupie krwi nie jest bardzo restrykcyjna- nie trzeba liczyć kalorii ani wprowadzać reżimów dietetycznych. Pozytywne jest także stosowanie nieprzetworzonych produktów.

Źródła:

  1. J. Wang i wsp.: „ABO Genotype, ‘Blood-Type’ Diet and Cardiometabolic Risk Factors”
  2. http://www.vitanatural.pl/jedz-zgodnie-ze-swoja-grupa-krwi-cztery-diety

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s