Niestety dla organizmu czas ciąży to głębokie zmiany fizjologiczne, które mogą sprzyjać występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości zwłaszcza ze strony układu pokarmowego. Chyba każda kobieta na przynajmniej jednym z etapów ciąży musi uporać się z którąś z niżej wymienionych niedogodności, które skutecznie potrafią uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Przebieg niektórych dolegliwości można złagodzić modyfikacjami żywieniowymi, o których będzie mowa w tym poście.
Nudności i wymioty
Największe utrapienie w I trymestrze ciąży. W moim przypadku sprawdziła się metoda alby jeść niezbyt wyraźne smakowo produkty spożywcze- najczęściej były to produkty zbożowe, produkty mleczne zwłaszcza sery twarogowe bez żadnych dodatków oraz jogurty naturalne, warzywa takie jak ziemniaki, świeże ogórki (ziemniaki z mizerią to był mój hit obiadowy:) oraz owoce sezonowe. Do tego woda mineralna w dość dużych ilościach na dobę i gorzka czarna herbata. Polecam także spożywanie migdałów, łagodzą nudności oraz zobojętniają kwasy żołądkowe, a przy tym dostarczają kcal oraz NNKT, witamin i składników mineralnych zwłaszcza magnezu. Poniżej lista innych tipów, które mogą pomóc w opanowaniu nudności i wymiotów:
- spożywanie posiłków małych objętościowo, ale z większą częstotliwością
- w przypadku porannych mdłości zjedzenie suchej przekąski jeszcze przed wstaniem z łóżka np. 2 sucharki, wafle ryżowe czy kilka migdałów.
- jeśli dolegliwości pojawiają się w nocy pomóc może również sucha przekąska w postaci migdałów, suchej bułki czy biszkoptów
- dbać o odpowiednią podaż płynów, zwłaszcza jeśli pojawią się wymioty. Do nawadniania stosować wodę mineralną
- pić napar ze świeżego imbiru
- często wietrzyć mieszkanie i przebywać na świeżym powietrzu. Kłopotliwym miejscem jest zwłaszcza kuchnia, więc zrezygnować z przygotowywania aromatycznych potraw, zwłaszcza smażonych. Ograniczyć stosowanie pikantnych i intensywnych przypraw
Zaparcia
Dla kobiet, które przed ciążą nie miały problemów z defekacją ta dolegliwość może być szczególnie frustrująca. Podstawa dietetyczna to zwiększenie spożycia produktów wysokobłonnikowych w diecie z piciem dużej ilości płynów zwłaszcza wody mineralnej. Dobrze sprawdzają się tutaj produkty zbożowe takie jak pieczywo razowe (najlepiej z dużą zawartością całych ziaren zbóż), płatki owsiane, otręby, świeże warzywa i owoce oraz rośliny strączkowe. Polecam również suszone śliwki. Dodatkowo:
- należy spożywać regularne posiłki, pozwoli to unormować pracę jelit
- spożywać fermentowane napoje mleczne
- pomocna może też być wypita na czczo 1/2 szklanki wody z miodem i cytryną
- jeżeli nie ma przeciwwskazań bądź aktywna ruchowo
- ogranicz spożycie produktów zapierających; białego ryżu, czekolady, kakao, mocnej herbaty czy kawy, czarnych jagód
- unikaj ciężkostrawnych potraw
- absolutnie nie stosuj herbatek przeczyszczających!
Zgaga
Mój wrzód na tyłku w ciąży i co gorsza nie zawsze modyfikacje dietetyczne pomagają. Co do samej diety odsyłam do postu https://nuterba.wordpress.com/2015/04/15/gdy-zoladek-daje-w-popali/, chociaż w przypadku kobiet ciężarnych będą małe zmiany w zależności od przypadku (np. ciężarna z cukrzycą ciążową i zgagą lub zgagą i zapraciami). Pozostałe zalecenia:
- jedz powoli. Spożywaj posiłki małe objętościowo, lecz częściej
- nie popijaj zaraz po zjedzonym posiłku. Najlepiej pij między posiłkami
- po spożytym posiłku nie układaj się od razu do leżenia
- śpij z lekko uniesioną głową
- wykluczyć z diety produkty, które mogą nasilić objawy, czyli: kawę naturalną, soki z owoców cytrusowych oraz sok pomidorowy, potrawy ciężkostrawne, ostro przyprawione, kostki bulionowe, sosy z glutaminianem sodu, czekoladę, kakao, napoje gazowane (chociaż nota bene szklanka coca coli łagodziła objawy w moim przypadku), miętę lub cukierki miętowe
Skurcze łydek
- zwiększ spożycie produktów bogatych w magnez, wapń, potas
- jedz owoce i warzywa bogate w witaminę C
- jeżeli to nie pomoże skonsultuj się z lekarzem w sprawie suplementacji
Infekcje dróg moczowych
- w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem
- jedz dużo produktów bogatych w witaminę C, która zakwasza mocz utrudniając rozwój bakterii
- pij duże ilości płynów, pozwoli to oczyścić drogi moczowe
- pij sok z żurawiny lub jedz jej owoce, utrudnia to przyczepianie się bakterii do nabłonka dróg moczowych