Dietetyka

Resveratrol

resveratrol-wine

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się związek, któremu przypisuje się m.in. wpływ na długowieczność. Resverarol ma inne potencjalne prozdrowotne właściwości, niestety większość badań prowadzona była na modelach zwierzęcych, u których szlaki metaboliczne i mechanizmy działania mogą być inne niż u ludzi, więc trzeba patrzeć na nie z lekkim dystansem. Zresztą wpływ resweratrolu na samą długowieczność jest obecnie przedmiotem dyskusji, gdyż badania z udziałem ludzi nie dają jednoznacznych wyników, a w niektórych przypadkach nawet negują już istniejące. Ale od czego zaczęła się moda na resweratrol?

Do zainteresowania tym polifenolem przyczynił się tzw. „ francuski paradoks”. Mianowicie zaobserwowano, że pomimo iż dieta Francuzów bogata jest produkty wysokotłuszczowe zwłaszcza te zawierające kwasy tłuszczowe nasycone i duże ilości alkoholu, występuje niski wskaźnik śmiertelności w wyniku chorób sercowo- naczyniowych. W pierwszym skojarzeniu z protekcyjnym działaniem powiązano spożywanie umiarkowanych ilości czerwonego wina i wysnuto tezę jakoby alkohol w nim zawarty powodował wzrost stężenia dobrego cholesterolu- HDL. Dokładniejsze badania pokazały jednak, że u Francuzów frakcja HDL wcale nie jest wyższa niż u ludzi innych narodowości. Dokładna analiza składników wina ujawniła występowanie związeku z grupy polifenoli i to on stanowił teraz temat zainteresowania.

Jeżeli chodzi o przynależność resveratrolu do konkretnej grupy to jak już zostało wspomniane zaliczany jest do polifenoli, czyli szerokiej grupy związków odpowiedzialnych m.in. za właściwości antyoksydacyjne, kardioprotekcyjne i antykancerogenne. Dobrym źródłem pokarmowym resveratrolu są oczywiście winogrona czerwone (właściwie ich skórka) i to co powstaje z winogron w wyniku fermentacji czyli wino. Ponad to resveratrol zawierają także inne owoce i nasiona takie jak orzeszki ziemne oraz owoce jagodowe ( morwa, żurawina, czarna porzeczka, borówka, truskawki, maliny). Obecność tego związku wykazano także w kakao, czekoladzie i skórce pomidorów.

Działanie przeciwmiażdżycowe i kardioprotekcyjne

Jak się okazuje reveratrol może być bardzo dobrym panaceum na choroby sercowo-naczyniowe. Działanie przeciwmiażdżycowe opiera się na zahamowaniu aktywności enzymu COX-1, który jest odpowiedzialny m.in. za syntezę substancji o charakterze prozapalnym, które odgrywają rolę w procesie miażdżycowym. Resveratrol zmienia także profil lipidowy, co przeciwdziała tworzeniu blaszek miażdżycowych (badania na szczurach). Jeżeli chodzi o działanie kardioprotekcyjne to opiera się na zahamowaniu powstawania wolnych rodników oraz nasileniu syntezy tlenku azotu. Resveratrol może być też ważnym czynnikiem w prewencji innej choroby na tle zmian miażdżycowych, mianowicie w zwyrodnieniu plamki związanej z wiekiem- AMD. Tutaj już wykorzystano w badaniach ludzkie linie komórkowe z nabłonka upigmentowanego siatkówki i wykazano, że resveratrol zmniejsza ilość powstającego tlenu singletowego, przez co spada ilość uszkodzeń DNA, a tym samym obumiera mniej komórek siatkówki.

Działanie antynowotworowe

Działanie resveratrolu w tej dziedzinie opiera się nie tylko na samym zapobieganiu chorobie nowotworowej, ale co ciekawe związek ten może odgrywać rolę w samej terapii nowotworów. Polifenol chroni przed działaniem związków kancerogennych modulując transkrypcję genów odpowiedzialnych za ich biotransformację. Przeciwdziała także oksydacyjnym uszkodzeniom kwasów nukleinowych i innych makrocząsteczek. Resveratrol hamuje rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych oraz zapobiega angiogenezie, czyli tworzeniu przez komórki nowotworowe nowych naczyń krwionośnych, które umożliwią im dalszą ekspansję na organizm.

Wpływ na cukrzycę i otyłość

Okazuje się również, że resveratrol może mieć korzystne działanie jeżeli chodzi o wpływ na takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze, otyłość czy cukrzyca typu drugiego. W badaniach na myszach wykazano, że resveratrol obniża ciśnienie tętnicze u osobników otyłych. Co więcej może niwelować skutki wysokoenergetycznej i wysokotłuszczowej diety nie dopuszczając do rozwoju otyłości i innych schorzeń metabolicznych. Jeżeli chodzi o cukrzycę to może normalizować gospodarkę węglowodanową.

Działanie neuroprotekcyjne->na tym polu także znajdziemy doniesienie o zapobieganiu lub leczeniu chorób neurodegeneracyjnych jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Właściwości prozdrowotne resveratrolu są rzeczywiście imponujące, a spektrum działania dość szerokie.Nic więc dziwnego, że na rynku dostępne są suplementy diety, które w swoim składzie zawierają ten dobroczynny związek. Niestety często jest też tak, że to co sprawdzało się w postaci dostarczanej z pożywieniem nie zawsze sprawdza się w formie kapsułkowej. Więc może zamiast łykać tabletki lepiej sięgnąć po naturalne źródła tego składnika, na pewno wyjdzie smaczniej. Może nie konieczne należy wypijać lampkę czerwonego wina codziennie, w końcu na uwadze trzeba mieć także wątrobę, ale już porcja winogron czerwonych lub rodzynek jest dobrym sposobem na urozmaicenie codziennego posiłku i dostarczeniu cennego resveratrolu.

Jedna myśl na temat “Resveratrol

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s